Sapro Çevre Temizliği İçin Kolları Sıvadı

Çevresel alanda yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmaları ile dikkatleri çevresel ayakizinin önemine çeken, Türkiye’nin en büyük ıslak mendil üreticisi Sapro; İstanbul’da kıyı temizliği gerçekleştirdi. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ile ortaklaşa gerçekleştirilen kıyı temizliği etkinliğinde Sapro çalışanları kıyıdan  atıkları toplayarak denize karışmasını önledi. 

Islak mendil sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda bulunan Sapro, son dönemde çevresel ayakizini azaltmaya dair yapılan yatırımlar ve yürütülen çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin ilk doğada çözünür ıslak mendilini üretmek için büyük bir yatırım gerçekleştiren Sapro, bu kez çalışanlarıyla birlikte önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. 
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ile bir araya gelen Sapro, İstanbul’un Gümüşyaka ilçesinde kıyı temizliği gerçekleştirdi. TURMEPA Gönüllü Bölümü ekibi koordinasyonundaki etkinliğe 30 Sapro çalışanı katıldı. İki saat süren etkinlikte 51 kg ağırlığında plastik, kağıt, metal ve cam atık toplandı. Sonrasında toplanan atıklar geri dönüşüm sistemine kazandırılmak üzere Silivri Belediyesi’ne teslim edildi.

Etkinlik hakkında konuşan Sapro Kalite Güvence & Projeler Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Barbaros Sert, şirket olarak en büyük önceliklerinin özellikle de çevresel sürdürülebilirlik olduğunu belirtti. Sürdürülebilirlik yönündeki çalışmalara büyük ağırlık verdiklerini kaydeden Barbaros Sert şöyle konuştu: “Bildiğimiz haliyle doğanın yok olduğunu bizzat yaşadığımız bir çağdayız ve dünyayı getirdiğimiz bu durumdan insan olarak büyük üzüntü duymaktayız. Bununla birlikte; IPCC’nin, iklim aktivistlerinin ve de bilim insanlarının sesine kulak vererek en azından mevcut olanı gelecek nesiller için muhafaza etmek üzere bu dünyada yaşayan bireyler olarak kollarımızı sıvamalıyız. Hem bireysel hem de kurumsal olarak çevresel ayak izimizi ne şekilde azaltabileceğimize dair düşünmeli ve attığımız her adımı da bu odak ile atmalıyız. Bizler de atıkların doğaya atıldığı takdirde çevreye ve dolaysıyla da ondan ayrı olmayan insana etkisinin önemine dikkat çekmek üzere pandemi sebebiyle uzun süredir beklediğimiz kıyı temizleme etkinliğini düzenledik. Türkiye halkını da yere, toprağa ve denize atılan atıkların etkilerine dair duyarlı olmaya çağırıyor ve buna göre hareket etmenin öneminin altını çiziyoruz.” 

Barbaros Sert, aynı zamanda bu etkinliğe ön ayak oldukları için DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’ya da teşekkürlerini sundu. 

Sapro hakkında
ISO 500 listesinde yer alan Sapro A.Ş, 1997 yılında, ıslak mendil üretimi gerçekleştirmek üzere Türkiye’de kuruldu. Private label üretim alanında Avrupa’nın en büyük şirketlerinden biri olan Sapro, Türkiye’nin dev perakende şirketleri için üretim gerçekleştirirken, kendi markası Hops’un yanı sıra private label ürünleriyle Türkiye pazarının yüzde 40’ını domine etmektedir. Islak mendil ihracatında birinci sırada bulunan Sapro, Silivri’deki son teknolojik altyapıyla donatılmış tesislerinde, 73 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyetini sürdürüyor. Sapro, tesislerinde; bebek ve kişisel bakım, ev temizliği, araç bakım, hasta bakım, evcil hayvan bakımı, endüstriyel kullanım ürünlerinin yanı sıra el yüzey dezenfektan mendilleri ve antibakteriyel mendiller dahil birçok alanda ıslak mendil üretiyor. Türkiye’nin en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 300 firmasından biri olan şirketin son teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış laboratuvarlarında, 100’den fazla parametre, ISO 17025 standardına uygun şekilde analiz ediliyor. Sapro’nun çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiye www.sapro.com.tr adresinden erişilebilir.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Hakkında
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç'un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 26 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi.  

1995 yılında yayınladığı "Denizleri Koruma Deklerasyonu", IMO, UNEP, The Club of Rome, ICS ve IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alan TURMEPA, 19 Haziran 2000 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. 

26 yılda TURMEPA;
•    8 milyon 530 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi. 
•    Bu sayıları artırmak için 20 bin 500 eğitimci yetiştirdi. 
•    Gönüllü sayısı 9 bini aştı. 
•    Atık alım tekneleriyle 40 milyon litreyi aşkın sıvı atık topladı. 
•    3 milyon kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledi. 
•    Çevre konusunda 30’u aşkın önemli proje yürüttü. 
•    AB projeleri üretti, çevre ödülü geliştirdi, uluslararası konferanslar düzenledi.
 

Leaver your comment