Merck, Yeni Çalışma Modeliyle Oyunun Kurallarını Kalıcı Olarak Değiştiriyor

Merck Global’in “Future Ways of Working” (Geleceğin Çalışma Modelleri) projesi 1 Ocak 2022 itibariyle Merck Türkiye’de hayata geçirildi. “Geleceğin Çalışma Modelleri” ile çalışanların iş-yaşam dengesine önem vererek ve en verimli şekilde çalışmalarını sağlayarak, pozitif bir ortamda güçlü iş sonuçlarına ulaşmak hedefleniyor.

Ülkemizde yaklaşık 200 kişilik bir organizasyonu olan bilim ve teknoloji şirketi Merck çalışanlarının %60’ı merkez ofis, %40’ı da saha ekiplerinden oluşuyor. Pandemi öncesinde de esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma uygulamasına sahip olan Merck Türkiye, ilk vakanın görülmesiyle birlikte tamamen uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı.  

“Merck’te ‘Geleceğin Çalışma Modelleri’ ile geleceği çalışanlarımızla birlikte şekillendiriyoruz” diyen Merck Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Gaye Mesçioğlu; “Artık bilgisayarımızın ve internet bağlantısının olduğu her yerden işimizi kolayca yapabiliyoruz. Bu model sorumluluk alma, işi sahiplenme, çeviklik, psikolojik sağlamlık, zaman yönetimi ve kişisel disiplin gibi yetkinliklerin de öne çıkmasını sağladı” diyerek sözlerine  devam etti. İletişim teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler ve pandemiyle birlikte bu teknolojilerin hızla hayatımıza girmesi sonucu, şirket içi iletişim kanalları olarak çevrim içi platformların ve sanal iletişim araçlarının ön plana çıktığının da altını çizdi.

“MERCK OYUNUN KURALINI KALICI OLARAK DEĞİŞTİREN BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ.”
Merck Global’in “Future Ways of Working” (Geleceğin Çalışma Modelleri) projesini 1 Ocak 2022 itibarıyla Merck Türkiye’de hayata geçirdiklerini belirten Mesçioğlu; “Geleceğin Çalışma Modelleri” ile çalışanlarımızın iş-yaşam dengesini de önemseyerek onlara daha fazla esneklik sunmayı, en verimli şekilde çalışmalarını sağlayarak pozitif bir ortamda güçlü iş sonuçlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yeni model ile hem çalışma şekillerimizi hem de liderlik etme ve öğrenme şekillerimizi geliştiriyoruz” dedi.

“GELECEĞİMİZİ ÇALIŞANLARIMIZLA BİRLİKTE ŞEKİLLENDİRECEĞİZ”
Merck Türkiye’de “Geleceğin Çalışma Modeli” yönetici ve çalışanın karşılıklı anlaşma yoluyla çalışma zamanını, yer, süre ve dağılım bakımından düzenlediği çalışma modelini ifade ediyor. 

Bu modeli hem çalışanın hem de işverenin ihtiyaçlarını kapsamak ve karşılamak üzere geliştirdiklerini belirten Mesçioğlu; “Yeni modelimizi “Esnek ve Uzaktan / Hibrit Çalışma Modeli” olarak adlandırdık ve çalışanlarımıza “Uzaktan / Hibrit Çalışma”, “Esnek (Değişken) Çalışma Saatleri”, “Kısmi Süreli (Part-time) Çalışma” ve “İş Paylaşımı” gibi farklı alternatiflerle çalışma modelleri sunduk. Bu kapsamda yöneticilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza “Bilgilendirme Toplantıları” düzenledik. Bu seanslarda yöneticilerimizin ekiplerinin tüm potansiyellerini ortaya çıkarmaları için mümkün olan en iyi çalışma ortamını oluşturmalarına yardımcı olacak araçlar sağladık.” dedi.

“İYİ OLMA HALİ (WELLBEİNG) KAMPANYASIYLA “GELECEĞİN ÇALIŞMA MODELLERİ” PROJESİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRDİK”  
Merck Türkiye “Geleceğin Çalışma Modelleri” projesini hayata geçirirken bütünsel bir yaklaşımla pandemi ile başlayan değişim ve dönüşüm sürecinde çalışanlarına destek olmak amacıyla “İyi Olma Hali (wellbeing)” kampanyasını da hayata geçirdi.  Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer, “Değişim yenilikleri beraberinde getirirken, zaman zaman zorlayıcı bir süreç de olabiliyor. Bu değişim ve dönüşüm yolculuğumuzda çalışanlarımıza destek olmaya, farklı araç ve kaynaklar sunarak yanlarında olduğumuzu hissettirmeye devam ediyoruz. Gelişim kültürüne verdiğimiz önemle amacımız hem  hedeflerimize hep birlikte koşmak, hem de birlikte bütünsel sağlığımızı ve iyi olma halimizi desteklemek ve geliştirmek” dedi. 

Aralık 2021’de lansmanı gerçekleşen Merck Türkiye İyi Olma Hali (Wellbeing) Kampanyası, gelişim sohbetleri, seminer ve uygulamalar, bütünsel sağlık konularında ipuçları, pek çok farklı platformda online eğitim önerileri, kitap ve video paylaşımlarıyla devam ediyor. 

İlk ayın konusu olarak, belirlenen ‘Bütünsel Zindelik’, uzman eğitmen ve koçlarla yapılan seminerlerde işlendi. Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Gaye Mesçioğlu, “Gelecek aylarda farklı konu ve konuklarla devam edecek olan “İyi Olma Hali” kampanyamızla, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşamın kapılarını hep birlikte aralamayı, yaşam kalitemizi arttıran bütünsel sağlık ve zindelik halimizi yükseltilmeyi hedefliyoruz.” diye sözlerini noktaladı. 

Merck Hakkında:
Dünyanın lider bilim ve teknoloji şirketlerinden Merck, sağlık hizmetleri, yaşam bilimleri ve performans materyalleri alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirketin yaklaşık 52.000 çalışanı, daha keyifli ve sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın yeni yollarını bulmak için her gün milyonlarca insanın hayatında olumlu bir fark yaratmak amacıyla çalışmaktadır. Merck, gen düzenleme teknolojilerini geliştirme ve benzersiz yöntemler keşfetmekten, akıllı cihazlar kullanarak en zorlu hastalıkları tedavi etmeye kadar her alanda varlığını göstermektedir. 66 ülkede faaliyet gösteren şirket için, bilimsel merak ve sorumluluk sahibi girişimcilik teknolojik ve bilimsel gelişimin kilit unsurları olmuştur. Merck, 1668 yılındaki kuruluşundan bugüne bu şekilde büyümüştür. Şirketi kuran aile, halka açık şirketin hisselerinin çoğunluğuna sahip olmayı sürdürmektedir. Merck, Merck adının ve markasının küresel haklarına sahiptir. Bu konudaki tek istisna ABD ve Kanada’dır; Merck’in farklı iş kolları ABD’de ve Kanada’da sağlık alanında EMD Serono, yaşam bilimlerinde MilliporeSigma ve performans materyallerinde EMD Performance Materials adıyla faaliyet göstermektedir. http://www.merck.com.tr/tr
 

Leaver your comment