Laboratuvarda Elmas Üretmeyi Başaran Genç Girişimcilerden Sevindiren Haber

Türkiye'nin Ar-Ge şirketleri hayata geçirdikleri buluşları üretime taşıyor. Bu firmalardan biri olan Appsilon firması dünyada çok az firmanın başarabildiği laboratuvar ortamında gerçek elmas üretimini başardı. Şirket şimdi bunu fabrika üretimine taşımaya hazırlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 1/6/2021 – 30/6/2021 tarihleri arasında düzenlenen yatırım teşvik belgelerine göre Appsilon İleri Malzemeler Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Gebze’ye elmas fabrikası kurmak için teşvik başvurusu yapmış durumda.

Appsilon İleri Malzemeler, laboratuvar ortamında elmas üretimi gerçekleştiriyor. Üretilen elmaslar fiziksel, kristalografik, ontolojik ve kimyasal olarak madenden çıkarılanlar bire bir aynı özellikleri taşıyor. Kullandığı MPCVD teknolojisi sayesinde yüksek kalitede üretilen tek taş ve çok taşlı elmaslar ısı yönetimi ve optik uygulamalarda kullanılıyor. Appsilon, bir karatın üzerinde mücevher kalitesinde elmas üretimi yapabilen Türkiye'de tek, dünyada sayılı firmalardan biri. Üretilen elmaslar mücevher, elektronik ve endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Appsilon kurucuları teknolojilerini şu sözlerle anlatıyor: “Appsilon, laboratuvar ortamında elmas üreten bir girişim. Temelde doğal elmastan ince bir kesit alıp üzerine karbonları ekerek elmas üretiyorlar. Appsilon bu alanda Türkiye'deki tek şirket, dünyadaki altı şirketten biri. Ürettikleri elmas sadece kuyum sektöründe değil, savunma sanayiinden kozmetiğe birçok alanda kullanılıyor. Kuyum alanında kullanılan laboratuvar elmasları tip 2 olarak tanımlanıyor ve iki önemli pırlanta sertifikasyon kuruluşu olan GIA ve HRD tarafından da sertifika veriliyor. Sertifikada doğal pırlantadan farklı olarak ‘Lab Grown’ olarak belirtiliyor.”

2.5 MİLYON EURO YATIRIM ALMIŞTI
Appsilon, 2019 yılında yatırımcılardan 1 milyon euro yatırım almıştı. 2018'in başında da Diffusion Capital Partners’tan 1,5 milyon euro çekirdek yatırım alan girişim, savunma sanayinde de ihtiyaç duyulan bir üretime sahip. Elmasın dünyanın en sert, ısıyı en iyi ileten malzemesi olması sebebiyle süper materyal olarak adlandırıldığını; savunma ve uzay sanayinde önemli kullanım alanlarının yanı sıra quantum bilgisayarlar gibi ileri teknolojilerde de yer aldığını belirtelim. Bu noktada Appsilon'un yaptığı iş büyük önem taşıyor.
 

Leaver your comment