Koronavirüs Bulaş Riskini Azaltan İklimlendirme Çözümü Geliştirildi

Covid-19 pandemisinin ilk evresinde, bulaşın damlacık yoluyla ve bu damlacıkların düştüğü yüzeylere temas ile olduğu savı ağırlık kazanmıştı. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) başta olmak üzere birçok kaynak, hava yolu ile bulaş riski konusunda bariz bir kanıt olmadığını öne sürdü. Ancak yapılan araştırmalar, özellikle iç ortamlarda hava yolu ile bulaş riskinin ciddi oranda arttığını gösterdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 7 bin 234 vaka üzerinde yapılan bir araştırmada dış ortamda bulaş sayısının sadece 1 olduğu görüldü. Geri kalan hastaların hepsinin, virüse kapalı ortamda yakalandığı belirlendi.
239 bilim insanı yaptıkları ortak bir açıklamayla, bilinenin aksine 1,5-2 metre mesafe bırakmanın bulaşmayı yeterince önlemediği, havada uzun süre kalma özelliğine sahip çok daha küçük parçacıkların (aerosollerin) kapalı alanlarda uzun sürebilecek bulaştan sorumlu olduğu görüşünü kamuoyuyla paylaştı.

Amerikan Hastalık Önlem ve Kontrol Merkezi (CDC), COVID-19'un hava yoluyla bulaştığı yönünde karar bildirdi. Gözler, iklimlendirme, havalandırma sistemlerine çevrildi. Virüs barındıran iç ortam havası, hava dağıtım kanalları ile merkezi iklimlendirme sistemleri tarafından binaların virüs barındırmayan ortamlarına taşınabiliyordu. İklimlendirme sektörü, bulaşı önleyecek ya da riski azaltacak önlemler üzerinde çalışmalara başladı.
Türkiye iklimlendirme sektöründe esnek hava kanalları üretiminde inovatif girişimleri ve patentli ürünleriyle dikkat çeken kuruluş Işıl Mühendislik A.Ş.’nin Flexiva Ürün Ailesi, Koronavirüsü etkisizleştiren çözümü ile devrim niteliğindeki bir başarıyla genişledi.

Flexiva Ar-Ge Grubu tarafından geliştirilen GUARD,  dünyanın en yeşil, en sürdürülebilir üniversiteleri arasında ve Türkiye’nin en gözde üniversiteleri sıralamasında ilk on’da yer alan Yeditepe Üniversitesi tarafından test edildi. Flexiva’nın inovatif çözümü GUARD’ın yapılan testler neticesinde Koronavirüsü en az %84 oranında etkisizleştirdiği belirlendi ve raporlandırıldı.

Flexiva üst düzey yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Flexiva’nın zengin ürün yelpazesinde yer alan tüm ürünler, talep doğrultusunda GUARD seçenekli teslim edilebiliyor: “Pandemi döneminde Flexiva, Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerine ağırlık verdi. Bu süreçte Flexiva’nın iddialı Artist serisine Cam Yünü Yalıtımlı seri katıldı. Ardından Koronavirüs bulaş riskini maksimum azaltabilmeye yönelik çözüm geliştirme çalışmalarımız tamamlandı. Çalışmalarımız neticesinde virüsle etkin biçimde mücadele edebilen GUARD çözümünü geliştirdik. Bağımsız testlerle etkinliği kanıtlanan GUARD’ı pazara geniş bir ürün yelpazesi ile sunuyoruz. Farklı taleplere hitap edebilen esnek hava kanalı seçeneklerimizin her biri Koronavirüsü etkisizleştiren GUARD özelliği ile birleştirilebiliyor. Esnek hava kanallarımız, sağlığın güvencesi haline gelebiliyor.”

Flexiva Hakkında:
Flexiva, 1998 tarihinde esnek hava kanalları üreticisi olarak faaliyetlerine başlayan IŞIL Mühendislik A.Ş.’nin yurt içi ve yurt dışında başat konuma sahip bir markasıdır.

Flexiva markalı esnek hava kanalları, IŞIL A.Ş.’nin İstanbul-Pendik’te bulunan 12.000 m2 kapalı alana sahip tesisinde üretilmektedir. Yurt içinde geniş bir pazar payına sahip olan Flexiva, 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Flexiva markalı ürünlerin yurt içinde 7 ayrı bölgede, 15 ana dağıtıcısı ve 100’ün üzerinde alt bayisi bulunmaktadır. Flexiva, TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde, TS EN 13180 standardına uygun olarak üretilmekte ve belgelendirilmektedir. Flexiva ürünlerinin kalitesi, üretim tesisi içinde bulunan test laboratuvarında gerekli tüm testlerin uygulanmasıyla güvence altına alınmıştır. Flexiva ürün ailesi, alanında Türkiye’nin en güçlü Ar-Ge’si tarafından; kalite, sağlamlık, rekabetçi fiyat, çevre ve insan sağlığına duyarlılık, uygulama kolaylığı, hızlı teslimat gibi kriterler gözetilerek geliştirilmektedir. Bu sürecin kanıtı olarak, uluslararası patentlere sahip, yaratıcı yenilik taşıyan ürünlere sahiptir.

Flexiva, IŞIL A.Ş.’nin “Sürdürülebilir Gelişme” anlayışı doğrultusunda, yeni ürünler ve yeni pazarlarla büyümeye devam etmektedir.

Leaver your comment