Kastamonu Entegre Tüm Yurt Dışı Tesisleriyle Global 50’de!

Ağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre, Capital Dergisi’nin “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri” araştırmasında tüm tesisleriyle ilk 50’de yer alarak yeni bir başarıya imza attı. Türkiye’de altı lokasyonda üretim tesisleri bulunan şirket, yurt dışında Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, İtalya ve Rusya’daki fabrikaları ile sektöründe dünyanın 6’ncı büyük üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. 

Türkiye ağaç bazlı panel sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk şirket olarak yirmi yılı aşkın süredir global ölçekte üretim yapan Kastamonu Entegre, bugün Avrupa’nın 4., dünyanın 6. büyük üreticisi olmanın gururunu yaşıyor. Capital Dergisi’nin hazırladığı “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri / Global 50 Türk Şirketi” araştırmasında her yıl başarılı sonuçlara imza atan şirket, 2020 listesinde tüm yurt dışı tesisleriyle ilk 50’de yer almayı başardı. 

Rusya pazarının en büyük MDF üreticisi ve ihracatçısı konumundaki Kastamonu Rusya, bu yılki araştırmada 15. sıraya yükselirken, grubun ilk yurt dışı yatırımı ve dünyanın üçüncü büyük kapı paneli üreticisi olan Kastamonu Romanya da yükselişini sürdürerek 25. sıraya yerleşti. 

Grubun Balkanlar ve Orta Avrupa pazarındaki hakimiyetinde önemli paya sahip olan Kastamonu Bulgaristan ve Natron Hayat (Bosna Hersek) şirketleri ise “Yurt dışında kurulu Türk şirketlerinde 2. Lig” listesinden “Yurt dışında kurulu Türk şirketlerinde 1. Lig” listesine yükseldi. Bulgaristan tesisi 50 şirket arasına 43. sıradan girerken,  Natron Hayat da 44. sırada yer aldı.  

2017 yılında kurulan ve %100 geri dönüşümlü üretim yapan Kastamonu İtalya ise hızlı büyümesine devam ederek “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri” listesine 50. sıradan giriş yaptı. İtalya tesisi ayrıca, “Yurt Dışında En Hızlı Büyüyen 10 Şirket” listesinde 3. sırada yer aldı. 

YILDIZ: “HİJYEN+ ÖZELLİKLİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYORUZ”
Globaldeki konumlarını her geçen yıl güçlendirdiklerini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Yeni tesis ve makine yatırımlarıyla kapasitemizi, teknoloji altyapımızı ve katma değerli ürün çeşitliliğimizi sürekli geliştiriyoruz. Pandemi döneminde, artan iç talebi de göz önünde bulundurarak, yurt dışı yatırımlarına ek olarak yurt içi yatırımlarına da ağırlık verdik.” dedi.

Pandemi nedeniyle kırılan tedarik zincirinin ve Çin menşeli ürünlerde yaşanan kalite problemlerinin etkisiyle çevre ülkelerin yeni tedarikçisi konumuna geldiklerini belirten Yıldız, bu dönemde oluşan yeni ihtiyaçlar doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarına hız verdiklerini söyledi. Hijyen+ özellikli parke ürünlerine ek olarak bu dönemde geliştirdikleri Hijyen+ panel ürünlerinin de ilgi gördüğünü vurguladı. 

Kastamonu Entegre Hakkında
Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk firma olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır. 

Kastamonu Entegre, 20 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük altıncı şirketi olmuş, Avrupa’da ilk dört üreticisi arasına girmiştir. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük 4 üreticisinden biridir. Dünya laminat parke üretiminin %6’sını tek başına gerçekleştirmektedir. %30 pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideri olan Kastamonu Entegre; aynı zamanda Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100 ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Cironun %60’ı yurt dışındaki tesislerden ve ihracattan elde edilmektedir. 

1,5 milyar dolarlık cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde 6 binden fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu; MDF ve yonga levha, laminat parke, tezgah ve kapı paneli ürünleri ile toplamda 6 milyon m³/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahip üretim tesislerinde her gün 4.500 konutun yaşam alanlarını oluşturacak hacimde üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasında son on yıldır ilk 50 firma arasındadır. “İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı” unvanına sahip Kastamonu Entegre, aynı zamanda Rusya’nın en büyük MDF üreticisi ve ihracatçısıdır.

Kastamonu Entegre, Türk Standartları’na uygunluk ve EPD belgesine sahip ürünlerini, müşteri talepleri doğrultusunda; yanmayı geciktirici (FR), neme dayanıklı (MR), FSC sertifikalı, CARB Faz II ve F**** standartlarında üretebiliyor. “Floorpan” ve “Artfloor”, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ve ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır. Doğal dengeyi koruma ve topluma katkı sağlama misyonuyla hareket eden şirket, Türkiye ağaç bazlı panel sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu hazırlamıştır. Geleceğin teknolojilerini geliştirmek amacıyla kurduğu Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde, ürün ve süreç geliştirme, verimlilik artırma, etkin kaynak kullanımı ve ileri malzeme teknolojileri üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir.
 

Leaver your comment