‘En Temaslı Kesim Biziz’ Diyen Küçük Esnaf Aşıda Öncelik İstiyor

Küçük esnafın nabzını tutan ‘Türkiye Geleneksel Kanalın Nabzı: REM Esnaf Barometresi’nin Nisan 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Rapora göre esnafın aşı olma eğilimi yüzde 58’den yüzde 70’e yükseldi. Esnaf, en çok temas eden kesimlerden birinin kendileri olduğunu söyleyerek aşıda öncelik talep ediyor…

Türkiye’de geleneksel esnafın nabzını tutan REM Esnaf Barometresi Raporu, Nisan 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Rapora göre küçük esnaf en temaslı kesimlerden birinin kendileri olduğunu söyleyerek aşıda öncelik talep etti. ‘Aşı olurum’ diyen esnafın oranı 12 puan birden yükseldi. 

‘Kalıcı Destek Bekliyorlar’
Phygital perakende deneyimi sağlayıcısı REM People’ın CEO’su Bülent Peker, Türkiye’de ilk kez REM People tarafından hazırlanan ve küçük esnafa yönelik veriler içeren raporun Nisan ayı sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Nisan ayı itibariyle esnafın kapanmalar nedeniyle her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu gördük. Salgında borçlarını öteleyen esnaf desteklerin daha kalıcı olmasını istiyor. Salgın sürecinde kan kaybeden esnafın umudu azalmaya devam ediyor. Verilecek hibe desteği, kira yardımı ve vergi istisnaları talep ediyorlar.”

Her ay Türkiye temsili sağlanacak şekilde 1.500 noktada yapılan ziyaretlerle hazırlanan “REM – Esnaf Barometre: Türkiye Geleneksel Kanal Esnafının Nabzı” araştırma panelinin Nisan’21 sonuç raporunda öne çıkan başlıklar ise şöyle oldu:

Aşıda Öncelik İstiyorlar: 
Esnaf aşı konusunda öncelik bekliyor. Esnafın aşı olma eğilimi incelendiğinde, bir önceki dönem yüzde 58 olan “Aşı olurum” diyen esnafın oranı yüzde 70’e yükseldi. Nisan döneminde ciddi oranda artan vakalardan kaygılanan esnaf, vatandaşlarla en çok temas eden kesimin kendileri olduğunu söylüyor ve aşı olmada kendilerine de öncelik verilmesini talep ediyor.

Veresiye Düşüyor Kart Artıyor:
Sıcak paraya ihtiyaç duyan esnafın veresiye ile alışveriş yaptırma oranı düşmeye devam ediyor. Ocak ayında yüzde 44 olan veresiye ile alışverişin geçerli olduğu bakkal noktası oranı 4 ayda hızla düşerek Nisan ayında yüzde 22’ye indi. Veresiye ile alışverişin bakkal noktalarının cirosu içerisindeki payı da 4 ay içerisinde yüzde 9’dan yüzde 5’e düştü. Buna karşın, kredi kartı ile yapılan alışverişlerin cirodaki payı ise aynı dönemde yüzde 29’dan yüzde 33’e yükseldi. Salgın sürecinde kendileri de finansal olarak kan kaybeden bakkal noktaları, veresiye alışverişi kredi kartına yönlendirmeye bu dönemde de devam etti.

Endişelilerin Oranı Arttı:
Nisan döneminde 2 puanlık artışla geleneksel kanal esnafının yüzde 70’i salgından endişe duyduğunu belirtti. Vakaların dramatik olarak artması ve bireylerin tedbirlere uyum göstermediğini düşünmeleri esnafın içinde bulunduğumuz süreçte kaygısının artmasında etkili oldu. Daha önce alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu ve tam kapanma olması gerektiğini belirten esnaf kesimi, nisan dönemi sonunda gerçekleştirilen tam kapanma kararının uygulanma şeklinden de memnun değil.  

Daha Fazla Destek İstiyorlar:
Salgının başında zorunlu borçları ötelenen esnaf, tekrar önüne gelen faizli borçlar karşısında kendisini yetersiz hissediyor. Bu nedenle yapılan desteklerin daha etkin ve kalıcı olmasını talep ediyor. Tam kapanma kararı alındığını fakat eve kapatılan insanlara maddi destek sağlanmadığını düşünen bakkal esnafı; hibe, kira yardımı, vergi alınmaması gibi daha etkili maddi destekler bekliyor.

Umutlar Eriyor:
Hali hazırda genel ekonomik durgunluk ile mücadele veren geleneksel kanal esnafı, özellikle salgının hayatımıza girdiği son 1 yıllık sürede kan kaybetti. Her 2 esnaftan 1’i, en önemli kaygısının salgının bir türlü bitmemesi olduğunu belirtirken, İşlerinin daha da kötüye gittiğini ve düzeleceğine dair umudunu kaybettiğini belirten esnafın oranı son bir ayda yüzde 27’den yüzde 32’ye yükseldi.

Güven Endeksi Düştü:
Esnaf Barometresi Genel Güven endeksi bir önceki döneme göre 4,3 puanlık anlamlı düşüş ile 6,2 olarak gerçekleşerek en düşük seviyeye geriledi. Bu duruma; iş yapma ve finansal durumu ortaya koyan Mali Durum alt endeksinin 6,3 puan, ülke ekonomisine güveni ifade eden Genel Ekonomi alt endeksi 5,1 puan düşmesi etkili oldu. Ayrıca Ticaret Endeksi de salgını etkisiyle 3,1 puanlık düşüşle 7,7’ye indi. Tüm endekslere göre Esnaf Barometresi de 3,2 puanlık düşüşle 7’ye geriledi.

REM People hakkında:
2015 yılında perakende şirketlerine bağımsız denetim ve danışmanlık hizmeti sunmak amacıyla kurulan REM People, perakendenin fiziksel ve dijital dünyasından toplanan verilerden, gelişmiş analitik yöntemler (tanımlayıcı, teşhisçi, tahminci ve öngörülü) ve inovatif teknoloji çözümleriyle aksiyon alınabilir içgörüler üretiyor. REM People, phygital perakende alanındaki tecrübesiyle ürettiği küresel ürünleriyle perakende analitiği, büyük veri analizi ve yeni nesil perakende araştırmaları alanında faaliyet gösteriyor. REM People, firmaların, satış noktaları içerisindeki satış, pazarlama, tanzim, teşhir, fiyat ve genel perakende performanslarını ölçümlüyor ve yüzde 100 yerli yazılım ve yapay zeka çözümleriyle şirketlerin sahadaki gözü kulağı oluyor. REM People, Adel Kalemcilik, Arla Foods, Bahlsen, Bayer, Bel Groupe, Canon, Danone Nutricia, Haribo, Henkel, Huawei, Intel, JBS Seara, Kraft Heinz, Kellogg’s, Kimberly Clark, Microsoft, Mondelez, Nestle, P&G, PepsiCo, Pernod Ricard, Red Bull, Superonline, Turkcell ve Unilever gibi dünya devlerine 45 ülkede hizmet veriyor. 

www.rempeople.com
 

Leaver your comment