AKUT, “Kamu-STK Tatbikatı”na Katıldı

3 gün süren Kamu-STK Tatbikatı’na AKUT, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ ve Ankara ekiplerinden 48 gönüllüsü ve arama kurtarma köpeği Kass ile katıldı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Tekirdağ'da düzenlenen ve ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu AKUT’un 5 ekibinden 48 gönüllüsü ve 1 arama köpeğiyle katıldığı Kamu-STK Tatbikatı kapanış toplantısıyla sona erdi. Toplantıya Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ İl AFAD Müdürü Recep Erol ve tatbikata katılan tüm arama kurtarma ekipleri katıldı.

AKUT Yönetim Kurulu 2. Başkanı Mehmet Murat Boz yaptığı açıklamada; “3 gün süren Kamu-STK Tatbikatı’nda verilen senaryolar doğrultusunda operasyonel gücümüzü ve yeteneklerimizi sahada bir kere daha test etme fırsatı bulduk. Gerek kamu olsun gerek STK’lar olsun tüm ekipler etkili ve hızlı arama kurtarma için birlikte uyum ve koordinasyon içinde hareket ettiler. BM ve AB tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak, gerek yurt içi gerekse yurt dışı afetlerde AKUT olarak ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz.” dedi.

AKUT Hakkında: Ülkemizin arama kurtarma alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 4 bine yakın operasyonda, 3 bine yakın insanın hayatını kurtardı ve 3 bine yakın gönüllü sayısına ulaştı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.453 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. AKUT, 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. AKUT ayrıca, Avrupa Sivil Koruma Mekanizması kapsamındaki Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na (ECPP-European Civil Protection Pool) giren ilk Türk arama-kurtarma ekibi oldu. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından, ModEX kapsamında kentsel arama-kurtarma ve medikal tatbikatlarını düzenleyecek olan konsorsiyumda ortak olarak görevlendirildi. Bunu başaran yine ilk Türk kentsel arama kurtarma ekibi oldu. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor.
 

Leaver your comment