Adel Kalemcilik, İyi Bir Gelecek için İz Bırakmaya Devam Ediyor

Çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak amacıyla pek çok proje gerçekleştiren Adel Kalemcilik, İyilik Ağacı Ormanı Projesi ile iki yılda toplam 95 bin tohum topunu toprakla buluşturuyoruz

Türkiye'de nesillerin gelişimine eşlik eden Adel Kalemcilik, özündeki İyilik değerinden beslenerek Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedefleri içinde yer alan İklim Eylemi ve Nitelikli Eğitim alanlarında sürdürülebilir projeler gerçekleştiriyor. 2012 yılından bu yana nitelikli eğitim alanında projeler gerçekleştiren ve geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde 1500Kelime.com Platformu’nu hayata geçiren Adel Kalemcilik, iklim eylemi alanında da uzun süredir çalışmalar yürütüyor. Gelecek nesillere daha iyi bir gelecek bırakmak için doğanın korunmasına katkı sağlamasının yanı sıra İyilik Ağacı Ormanı Projesi kapsamında ülkemizi yeşillendirmeye de devam ediyor. 

İlk olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılı olan 2020’de ecording iş birliği ile başlattığı İyilik Ağacı Ormanı projesi kapsamında, çocukların geleceğine sürdürülebilir bir iz bırakma hedefiyle 80 bin ağaç için ecoDrone vasıtasıyla tohum topu atışı gerçekleştiren Adel Kalemcilik, 5 Haziran dünya Çevre Günü kapsamında 15 bin tohum topunu daha toprakla buluşturuyor. Bu yıl, Mersin'de Toroslar'a yakın bir bölgede, Toros Sediri ve Kızılçam tohum topları atışı ile ormanların gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunuyor.

Tüm İş Süreçlerinde Sürdürülebilir Anlayış
Adel Kalemcilik, tüm operasyonlarında çevre ve doğa dostu bir anlayış benimsiyor. Kalem üretiminde kullanılan tüm ağaç hammaddesi FSC sertifikasına sahip olup yalnızca endüstriyel amaçla yetiştirilmiş ağaçlardan sağlanıyor. Adel, etkili atık yönetimi politikalarıyla geri kazanım oranlarını en üst seviyeye çıkartırken minimum miktarda atık ortaya çıkmasını sağlıyor. Geri dönüştürülmüş veya alternatif materyal seçeneklerinden faydalanılarak ambalaj malzemesi kullanımı azaltılıyor.

Bahçe sulaması için yağmur sularını kullanan Adel, atık su arıtımında ileri teknolojilerden faydalanırken, atık su kalitesini ve miktarını düzenli biçimde takip ediyor. 

Kullanılan Enerjinin %50’si Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elde Ediliyor
Adel Kalemcilik, çevreye saygılı üretimi destekleyerek yıllık enerji ihtiyacının yıllık %50’sini fabrikasında üretim sonucu ortaya çıkan odun talaşından karşılıyor ve sürekli gelişim için enerji verimliliği projelerine yatırım yaparak, sera gazı ve NOx, SOx gibi diğer hava emisyonlarını da azaltmak yönünde çalışıyor.

Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile sürdürülebilir bir gelecek için önemli adımlar atan Adel Kalemcilik’in sürdürülebilirlik politikasıyla ilgili detaylı bilgiye  www.adel.com.tr/tr/surdurulebilirlik/cevre-ve-iklim adresinden ulaşabilirsiniz.

Adel Kalemcilik hakkında:
Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik, 1969’da İstanbul-Kartal’daki üretim tesisinin açılışıyla faaliyete geçti. Anadolu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve 1996 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Adel, dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştirdi. Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarını ara vermeden sürdürüyor. Temmuz 2015’te Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 3.800’e yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Atlas, Max, Panfix ve Citizen markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor. Perakende sektöründeki deneyimi ve geniş bayi ağıyla 2015 yılında oyuncak sektörüne giren Adel Kalemcilik, kendi yarattığı Adeland markasının yanı sıra dünyanın önde gelen lisanslı markalarının satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Aynı zamanda şirket, 2018’de TRT ile yaptığı lisans anlaşması ile yayınlanan 11 çizgi filmin oyuncak ve kırtasiye lisans haklarını da elinde bulunduruyor. Kırtasiye sektöründe TSE’den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi alan ilk şirket olan Adel Kalemcilik, “Kendi çocuklarımıza kullandırmayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sunmuyoruz.” mottosuyla hareket ediyor ve yılda ortalama 10 bin ürün güvenliği testi ve 30 bin ürün kalitesi testi gerçekleştiriyor. Adel Kalemcilik kurulduğu günden bugüne 50 yılı aşkın süredir tüm çalışmalarını, paydaşlarına ve topluma fayda sağlama amacı ile ve sürdürülebilir projelere destek vererek gerçekleştirmeye çalışıyor. Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan Adel Kalemcilik, çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. 
 

Leaver your comment